Zielona Wieża Bielany
Przedszkole i żłobek w Warszawie, przy ulicy Wergiliusza 5,
w samym sercu zielonych Bielan, obok stacji metra Wawrzyszew.
Każde nowo przybyłe Dziecko uczestniczy w indywidualnie zaplanowanym procesie adaptacji, w którym towarzyszy mu Rodzic – tak długo jak jest to potrzebne. Jesteśmy uważni i elastyczni, dostosowujemy otoczenie i działanie do konkretnego człowieka. W naszym przedszkolu i żłobku rekrutacja jest całoroczna.
Stałą aktywnością dnia jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu (o każdej porze roku – ponieważ wychodzimy z założenia, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania). Posiadamy własny plac zabaw, a także wybieramy się na wycieczki i korzystamy z okolicznych atrakcji.
Dysponujemy dużą salą do zabaw ruchowych, przystosowaną zarówno do zajęć zorganizowanych, jak i swobodnego spędzania czasu według potrzeb i chęci Dziecka.
W ramach czesnego Dzieci mają możliwość uczestnictwa w wycieczkach, a także mogą korzystać z zajęć Original Play, Gordonek oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, których zapraszamy do Zielonej Wieży.
W grupach żłobkowych i przedszkolnych znajdują się dzieci w różnym wieku, dzięki czemu mają one możliwość nawiązywania i utrzymywania różnorodnych kontaktów społecznych. Dzieci młodsze i starsze czerpią od siebie nawzajem. Uczą się gospodarowania wspólnymi zasobami, rozwiązywania konfliktów, wzajemnego szacunku i otwartości na potrzeby drugiej osoby. Grupy różnowiekowe stanowią odzwierciedlenie realnego świata. W grupie przedszkolnej realizujemy zerówkę.
Posiadamy własną kuchnię. Na miejscu przygotowujemy zdrowe i smaczne posiłki. Nasza kuchnia bogata jest w sezonowe warzywa i owoce, z których często również Dzieci przygotowują wspólne posiłki. Stanowi to ważny element życia naszej społeczności.
Powietrze w całej placówce filtrowane jest przez profesjonalny oczyszczacz powietrza.
Ważny jest dla nas rozwój dorosłych pracujących z dziećmi, dlatego wciąż udoskonalamy swoje umiejętności na licznych kursach, warsztatach i szkoleniach. A w codziennej pracy zapewniamy obecność psychologa, logopedy i trenera NVC (więcej w zakładce nasz zespół).
W naszym planie dnia nie ma oddzielnej pory na odpoczynek, dzieci odpoczywają i śpią kiedy tego potrzebują. Podążamy za ich indywidualnymi potrzebami.
Ważne są dla nas relacje z rodzicami, dlatego proponujemy systematyczne spotkania w ramach budowania społeczności. Rodziców zapraszamy również na szkolenia i warsztaty.

Własna, zdrowa kuchnia

Grupy różnowiekowe

Własny plac zabaw

Niezwykłe przedszkole
Tutaj dzieci są po prostu ludźmi
Zielona Wieża nie jest zwykłym przedszkolem ani zwykłym żłobkiem. Tworzymy miejsce, w którym dzieci nie są przedmiotem żadnego programu. Nie oczekujemy od nich nabycia takich lub innych umiejętności w określonym czasie. Nie osaczamy ich gąszczem zajęć dodatkowych, które mają uczynić z nich „młodych geniuszy”.
Uważamy, że rozwojowi dzieci należy przede wszystkim nie przeszkadzać. Chcemy być przy dzieciach i wspierać je w odkrywaniu własnej drogi, a nie wyznaczać im jakąś według naszych wyobrażeń. Inspirować, a nie stymulować. Tworzyć ciekawe środowisko, pokazywać świat, a nie nauczać i nie popędzać. Wpajać wartości, ale przykładem, nie dydaktyką.
Od początku istnienia Zielonej Wieży czerpiemy z kilku nurtów pedagogicznych, każdy z nich rozkładając na czynniki pierwsze i przyjmując za swoje te elementy, które dzieciom dają ciekawe i wspierające środowisko a wychowawcom pomagają stać się lepszymi towarzyszami dzieci.

Idee, które nas inspirują
Żaden nurt i podejście pedagogiczne nie jest jednak dla nas dogmatem. Jest nim szacunek dla podmiotowości i wolności drugiego człowieka – dziecka, które znajdzie się z nami w Zielonej Wieży.
Najwięcej zaczerpnęliśmy z nurtów:
Nasz zespół
Nauczyciele w przedszkolu

- absolwentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim,
- absolwentka kursu Wyspy Zmian „Język serca w pracy z dziećmi i młodzieżą”,
- doświadczony nauczyciel Montessori,
- uczestniczka kursu przedszkolnego w Polskim Instytucie Montessori,
- wieloletnia instruktorka skautowa w organizacji Skauci Europy (już nieaktywna),
- Ania – Niania dla wielu warszawskich rodzin,
- dziecko z wielodzietnej rodziny, ciocia dla 12-ga bratanków
Przede wszystkim, lubię rozmawiać z ludźmi, tymi dużymi i tymi małymi. Mali ludzie są dla mnie przede wszystkim szczerzy i spontaniczni. Lubię podejmować wyzwanie budowania relacji, bycia blisko. W swojej pracy szukam sposobów, jak coś ciekawie pokazać i jakie działania zaproponować. Dlatego przede wszystkim obserwuję. Inspiruję się różnymi metodami i pedagogami, żadna metoda nie wydaje mi się w całości idealna, ale każda mówi coś prawdziwego o byciu człowiekiem. Na przykład, od Marii Montessori biorę obserwację dziecka i pomaganie mu w byciu samodzielnym. Nie boję się błota , ślimaków i zabawy patykami. Jestem zafascynowana przyrodą i tak jak mogę, zarażam tą fascynacją. Piszę pracę magisterską o leśnych przedszkolach. Mam doświadczenie wolontariatu z osobami w kryzysie bezdomności.

Nazywam się Karolina. Jeszcze studentka psychologii, zgłębiająca tajniki NVC oraz rodzicielstwa bliskości. Ważne są dla mnie równość, empatia, szczerość i otwartość na drugą osobę. Prywatnie jestem szczęśliwą osobą, która odnalazła swoje miejsce na świecie. Wspierana przez wiele osób, mam siłę i energię do dawania tego co we mnie najlepsze.
Razem przez życie maszeruje ze mną moja Córka, która jest dla mnie najważniejszą zewnętrzną motywacją. Dzięki Niej, jestem gdzie jestem i dzięki Niej mam siłę i odwagę by iść dalej, doświadczając wciąż więcej. Cenię sobie chwile na świeżym powietrzu. Uwielbiam książki - zarówno te o dzieciach jak i beletrystykę. W Zielonej Wieży mam możliwość doświadczania obecności drugiego człowieka - obserwuję rozwój moich podopiecznych, dając im miejsce do wyrażania swoich potrzeb.
Ukończyłam szkolenia :
- szkolenie trenerskie fundacji Family Lab
- Seksualność dzieci i młodzieży prowadzone przez Agnieszkę Stein
- kurs trenera 1 stopnia zajęć Sensoplastyka
- język serca w pracy z dziećmi i młodzieżą organizowaną przez Wyspę Zmian
- szkolenie Kręgi Naprawcze jako forma rozwiązywania konfliktów
- intensywny kurs NVC "Kompas-od strachu do wolności" u Arniny Kashtan


- I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach
- „NVC w relacjach” prowadzony przez Olę Bagińską
- „Przyjaciele Zippego” – program promocji zdrowia psychicznego
- „Vademecum nauczyciela rozpoczynającego pracę z osobami ze spektrum zaburzeń autystycznych”
- „Trening Umiejętności Społecznych” Fundacji Synapsis
- „Trening Umiejętności Psychospołecznych”
- „Terapia i edukacja dzieci i młodzieży z autyzmem, z uwzględnieniem Zespołu Aspergera”
- „Elementarz rewalidacji. Niezbędnik wiedzy o różnych technikach terapeutycznych” i wiele innych.

Jeszcze jako licealistka zostałam wolontariuszką w Domu Dziecka. Wtedy właśnie nabrałam głębokiego przekonania, że moja praca zawodowa będzie związana z dziećmi. W międzyczasie skończyłam studia pedagogiczne i zaczęłam współpracę z fundacjami na rzecz Domów Dziecka.
Prywatnie jestem mamą pięcioletniej Nikoli i dwuletniej Mai. Na co dzień towarzyszą nam dwa psy, a czasem też koty, dla których jesteśmy Domem Tymczasowym. Mój świat wypełniają zwierzęta, długie spacery i książki. Tym co kocham, staram się dzielić z dziećmi w Zielonej Wieży. Całkiem niedawno odkryłam, że frajdę sprawia mi pieczenie ciast.
Nauczyciele w żłobku

- Ukończyła kurs „Montessori dla najmłodszych” organizowanego przez Polski Instytut Montessori, prowadzony przez Laurę Dupree
- Ukończyła szkolenie Self-Reg
- Obecnie w trakcie kursu Podstawowego NVC u Anny Mills
- Absolwentka studiów wyższych

- kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat 3, w Punktach Opieki Dziennej w Warszawie
- ukończone certyfikowane szkolenie na Opiekuna dzieci do lat 3



Po kilku latach pracy w innym zawodzie zdecydowałam się zająć tym, co sprawia mi największą radość i zawsze było częścią mojego życia.
Praca z dziećmi daje mi możliwość nieustannego poznawania siebie, uczy otwartości na świat, jak również na drugiego człowieka, od nich czerpię odwagę, aby wkraczać w nowe.
Urzeka mnie w nich bezinteresowność oraz prostota w okazywaniu uczuć i komunikowaniu swoich potrzeb.
Bardzo lubię z dziećmi czytać książki, budować konstrukcje z klocków, tworzyć prace artystyczne. Zabawy na świeżym powietrzu połączone z kształtowaniem poczucia odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę dają mi dużo satysfakcji.
Jestem osobą szczęśliwą, zmotywowaną do rozwoju i pracy nad sobą. Optymistycznie patrzę na życie, zachwycając się drobnymi rzeczami w codzienności.
Lubię wędrować po górskich szlakach, śpiewać, grać na gitarze i ukulele, a także pichcić i eksperymentować w kuchni (również z dziećmi).
Kocham ludzi – zwłaszcza tych najmłodszych, czerpię radość z przebywania z nimi, z objaśniania im świata, jednocześnie dostrzegając w nich potencjał i piękno.
Wykształcenie:
- Studia magisterskie: Ochrona Środowiska
- Studia podyplomowe: Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna
- Warsztaty rozwoju osobistego i doskonalenia relacji międzyludzkich z wykorzystaniem metody: POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY Marshala Rosenberga
Wsparcie nauczycieli

- Certyfikowana trenerka Porozumienia Bez Przemocy (NVC)
- Coach i psycholog


- Certyfikowana nauczycielka Montessori dzieci w wieku 0-3 po rocznym kursie prowadzonym przez Laurę Dupree w ramach Polskiego Instytutu Montessori
- Trenerka Familylab Polska, prowadzi seminaria inspirowane wartościami duńskiego pedagoga Jespera Juula
- Absolwentka szkolenia Rodzicielstwo Bliskości dla Profesjonalistów
- Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu diagnozy klinicznej w praktyce psychologicznej na Uniwersytecie SWPS
- Ukończyła roczny Intensywny Kurs NVC prowadzony przez Zofię Schacht Petersen i Karstena Schacht Petersena w ramach Szkoły Empatii
- Odbyła szkolenia z Porozumienia bez Przemocy prowadzone przez certyfikowaną trenerkę NVC – Annę Mills.
- Odbyła szkolenia dotyczące pracy ze złością i przekonaniami prowadzone przez certyfikowaną trenerkę NVC – Agnieszkę Pietlicką
- Ukończyła kurs pedagogiki Marii Montessori prowadzony przez Polski Ośrodek Montessori i Fundację „Daj mi czas”
- Uczestniczyła w konferencji organizowanej przez Familylab „Przestrzeń dla nauczyciela” i szkoleniu prowadzonym przez Helle Jensen, duńską psycholożkę i terapeutkę rodzinną
- Ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi- jako niania (również dziecka autystycznego), wolontariuszka w Domu Dziecka, współprowadząca warsztaty psychoprofilaktyczne w szkołach podstawowych i gimnazjach
- Prowadzi konsultacje indywidualne, warsztaty dla rodziców dotyczące pedagogiki Montessori
- Odbyła szkolenie dla profesjonalistów – seksualność dzieci i młodzieży

Jestem psycholożką i logopedką pracującą w nurcie niedyrektywnym. Prowadzę diagnozę i terapię z poszanowaniem Dziecięcych granic i potrzeb. Ważne jest dla mnie, aby Dziecko i Jego Rodzice czuli się bezpiecznie i komfortowo. W swojej pracy łączę podejście logopedyczne i psychologiczne. Lubię przyglądać się rozwojowi mowy z uwzględnieniem różnych perspektyw – widząc całego małego Człowieka. Od dziesięciu lat wspieram Dzieci i Rodziców zarówno na polu logopedycznym, jak i psychologicznym współpracując z przedszkolami, szkołami oraz poradniami psychologiczno – pedagogicznymi. Szkolę również studentów kierunków psychologicznych i medycznych z zakresu komunikacji z pacjentem. Obecnie współpracuję z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi.
Swoją wiedzę i umiejętności pogłębiam i uaktualniam biorąc udział w szkoleniach i warsztatach specjalistycznych. Ukończyłam interdyscyplinarne studia doktoranckie z zakresu psychologii rozwojowej.
Jestem także absolwentką szkolenia „Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów” oraz trenerką FamilyLab Polska. W szczególności interesuję się:- dziecięcymi lękami
- rozwojem emocjonalnym Dzieci do 6 roku życia/regulacja emocji/samoregulacja
- opóźnionym rozwojem mowy.