Deprecated: Optional parameter $list declared before required parameter $submit_text is implicitly treated as a required parameter in /var/www/zielonawieza_multisite/wp-content/plugins/yikes-inc-easy-mailchimp-extender/public/helpers.php on line 14
 » O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem – Jesper Juul

O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem – Jesper Juul

Jesper Juul to dla wielu prawdziwy autorytet w dziedzinie pedagogiki, którego Zielonowieżowym Rodzicom przedstawiać chyba nie trzeba. „O granicach” to najnowsza spośród wydanych w Polsce pozycji tego autora, w której uwagę poświęcił tematowi granic w relacjach z dziećmi. Jak zwykle punktem wyjścia do przedstawionych rozważań jest uznanie kompetencji, które w sposób naturalny posiada każde dziecko.

Nie jest łatwo powiedzieć „NIE” osobom, które kochamy. Co więcej, niejednokrotnie wiele czasu, samoświadomości i sporego nakładu pracy wymaga samo zidentyfikowanie własnych granic. Kolejną kwestią jest konieczność znalezienia odpowiedniego sposobu nakreślenia tych granic wobec drugiej osoby. Jednak zdaniem Juula, umiejętne stawianie i komunikowanie własnych granic pozwala powiedzieć „TAK” samemu sobie, zachować autentyczność i podtrzymać dobre relacje w rodzinie.

150946856_246304246953982_8612122310502416678_n

Autor postuluje przy tym również o poważne traktowanie granic wyznaczanych nam przez dzieci: jeżeli dążymy do tego, aby dziecko respektowało naszą odmowę, powinniśmy również z szacunkiem podchodzić do dziecięcego „NIE”. Nie jest to oczywiście równoznaczne z każdorazowym spełnianiem zachcianek, ponieważ to, czego dziecko naprawdę potrzebuje, nie zawsze jest tożsame z tym, na co ma ono właśnie ochotę.

To lektura krótka (101 stron), ale jakże treściwa. Książka czeka na Was w przedszkolnej biblioteczce!